This is picture 1
ESTET

Як оцінюється КОНКУРСНИЙ ТАНЕЦЬ?

<<  Назад до розділу "Статті"

 


Автор: Dan Radler

Я хотів би відповісти на часте питання, яке однаково цікавить і глядачів і танцюристів: за якими принципами оцінює суддя виступ пари?

Критеріїв, за якими суддя міг би оцінювати пару, занадто багато, щоб докладно розглядати кожен за той короткий відрізок часу, що відведений для виступу, тим більше що, принаймні шість пар треба оцінити одночасно. Тому, суддя покладається на загальне враження, яке залишає пара. Досвідчений суддя бачить оцінюваний танець комплексно і може швидко оцінити всі критерії.

ПОЗИЦІЯ В ПАРІ - один з найбільш важливих моментів. Хороша позиція додає парі витонченість і легкість, покращує баланс, полегшує ведення і дозволяє партнерові тримати контакт, особливо в свінгових танцях. Результат змагання часто залежить від правильної постави. Звідси старе прислів'я, "Постійна робота над поставою - запорука вдосконалення".

РИТМ - якщо пара не танцює в такт з музикою, ніяка майстерність не може це компенсувати. Музика - це все!

ЛІНІЯ – під цим ми маємо на увазі довжину і розтягування тіла від пальців до голови. Красиві і добре виконані лінії, прямо або побічно збільшують об'єм фігур.

РАМКА - правильне нерухоме положення рук, що виставляється в закритих танцях. Лінія рук партнерів повинна бути прямою від ліктя до ліктя. Руки повинні утворювати свого роду овал, який при зміні обсягу рамки повинен зберігати форму для того, щоб партнери залишалися в правильній позиції один до одного, не вивалювалися. Пара повинна бути красивою.

БАЛАНС. Існує два види балансу - нейтральний і центральний. При центральному балансі вага тіла рівномірно розподілена на обидві ноги. При нейтральному - вага тіла на одній нозі. Весь танець - це перехід з нейтрального балансу в центральний і навпаки. Якщо пара не знаходиться в стані рівноваги, танець стає важким, ламаються лінії, врешті-решт можна просто впасти.

ДИСТАНЦІЯ МІЖ ПАРТНЕРАМИ  повинна бути достатньою для того, щоб партнери не заважали один одному. Про це не слід забувати, бо при дуже великій дистанції партнерам буде складно знаходити баланс - танець втратить легкість.

МУЗИЧНІСТЬ. Всі рухи в танці повинні відповідати специфіці музики - виділяти сильні долі, плавно опрацьовувати слабі. Наприклад, в румбі на крок співпадає сам удар, а тривалість ноти (рахунок «і») - це зниження, робота стегон. Чим довше рахунок «і» тим швидше і виразніша румба.  У танго ноги танцюють достатньо в'язко, а рухи головою вельми активні. Цим досягається і швидкість і плавність.

ПОДАННЯ - пара танцює емоційно, показуючи глядачам своє ставлення до музики.  Або вона зціпивши зуби з розумним виразом обличчя намагається не забути композицію.

ЕНЕРГІЯ.  Енергія танцю захоплює глядачів. Я зауважив, що в джайві завжди є найбільш яскрава пара, яка виграє цей танець. Але енергія повинна бути керованою. Наприклад, потужний рух вельми корисно у вальсі і фокстроті, але тільки якщо він досягається за рахунок свінгу, а не тільки довжиною кроку. Рухи повинні відповідати музиці. Наприклад, в повільному вальсі накопичення енергії відбувається за рахунок зниження між рахунками "три" і "раз". А вивільнення енергії на рахунок "раз" має бути керованим (щоб не проскочити рахунок два) і підтримуватися при виростання на "два" і "три". Те ж саме і в інших танцях.

РОБОТА НІГ І СТОПИ - ковзний рух (неначе на лижах) стопи по підлозі у фокстроті дає плавність; навмисний підйом стопи в танго підкреслює стаккато; правильна робота колін додає румбі деяку «модність», а натягнуті пальці - це не підтримка ноги, а збільшення довжини лінії. Використання цих чотирьох прийомів і правильна робота ступні опорної ноги дозволяють добитися могутнього і швидкого кроку.

ШЕЙП - це окрема розмова. Він потрібен для того, щоб шикарно показати партнерку глядачам і суддям (наприклад, в класичній для пасодобля фігурі «Плащ», або після фігури «Півот» в танго - прикладів багато). Шейп досягається різними способами. У стандарті шейп досягається розтягуванням партнерки вгору і вправо від партнера.

ВЕДЕННЯ - Ну, тут по-моєму, все ясно. Єдиний критерій - партнерка повинна бути легкою. При неправильному веденні легкості досягти неможливо. Кожна людина індивідуальна, тому вивчення партнера - довга і важка, але дуже необхідна робота. Досягти повного взаєморозуміння вдається вкрай рідко (такі пари стають великими), частіше партнери просто підлаштовуються одне під одного.

FLOORCRAFT - "Бачення паркету". В це поняття входить не тільки уміння ухилитись від зіткнення, а й уміння танцювати без зупинок в оточенні інших пар, коли здається, що йти вже нема куди. Тут і проявляється станцьованість пари - партнер повинен вибирати правильні напрями і вести партнерку, а та, в свою чергу, повинна розуміти, що від неї хоче партнер в тій чи іншій ситуації.

СТИЛЬ ПАРИ  Це – який вигляд має пара, костюми, поведінка на паркеті. Це теж далеко не найостанніший із критеріїв оцінювання.

Судді по-різному оцінюють вищеперераховані критерії. Одного може зацікавити техніка, іншого хореографія, третього артистичність чи композиція. Всі ці чинники важливі і повинні оцінюватися. На практиці ж іноді пара отримує несумісні оцінки - від 1 до останнього місця. Танцюристи, що задають собі питання: "А що ж таке суддя побачив, що поставив таку високу (чи низьку) оцінку?" – Ви повинні розуміти, що вплинути міг будь-який із критеріїв. Часом правильна робота ступні не дасть такої високої оцінки, як акуратне збирання ніг у 6 позицію.

Суддя бачить пару всього кілька секунд. У цей момент сильна пара може допустити помилку і отримати низькі оцінки, в той час як слабка пара може чисто і без помилок показати кілька елементів і отримати високі. І це є елемент рулетки.

Танцюристи ! Будьте впевнені, що кожен кваліфікований суддя оцінює вас тільки по вашій роботі. Більшість суддів дорожить репутацією і робить свою роботу сумлінно. Судді, звичайно намагаються витягнути своїх, але професіонали роблять це в розумних межах. Так чи інакше, жоден суддя не зможе в одній особі витягнути вас на перше місце або завалити. Використання критеріїв оцінки, описаних в цій статті зазвичай гарантує правильний результат.

 

 

<<  Назад до розділу "Статті"

<<<  Назад на Головну сторінку